neděle 26. srpna 2012

Stopařův průvodce Galaxií- Douglas Adams


autor: Douglas Adams
název v originále: Hitchhiker's Guide to the Galaxy
název v češtině: Stopařův průvodce Galaxií
série (orig/cz): Hitchhiker's Guide to the Galaxy/ Stopařův průvodce Galaxií
díl v sérii: 1.
nakladatelství: Argo
vydáno: 2002
počet stran: 146

Anotace
První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.

Hodnocení
Já vlastně ani nevím proč, ale tahle obálka se mi prostě zamlouvá. Je taková ztřeštěná jako vlastně celý příběh. A prostě zelení mimozemšťané s anténkou jsou klišé klasikou. :) Jen mi tu ještě trošku schází ten proslavený nápis: NEPROPADEJTE PANICE. S tím by to totiž bylo úplně dokonalé.

V prvním díle se nám načíná příběh obyčejného pozemšťana Arthura, který se s pomocí svého mimozemského přítele Forda dostává pryč ze Země jen malou chvíli před jejím zničením. Společně Arthur a Ford začínají své stopařské putování Galaxii. No a jelikož je Arthur vcelku obyčejný pozemšťan, který o jiných obyvatelích vesmírných šířek neměl žádné ponětí, je prostě a jednoduše zmaten a přiváděn do rozpaků novými věcmi a zážitky. A tím je zaručeno množství humorných scén, které vás zajisté pobaví.

"Ale jo," připojil se náhle Zafot se zlým úšklebkem.
"Stačilo by ho naprogramovat, aby uměl říkat 'Cože?'
a 'To nechápu' nebo 'Kde je čaj?'- a nikdo by nic nepoznal."
"Cože?" křičel Arthur a zděšeně couval.

Musím přiznat, že mne zaujal jakýsi předslov knihy, kde jsem se náramně pobavila. Již z tohoto jeden a půl stránkového textu je poznat, že se autor rozhodl zparodovat celý sci-fi žánr. Pak, se ale trošku začneme zamotávat do příběhu, kde není o vtipné situace nouze. No řekněme spíše, že mi povětšinou humor, který kniha má, sedí.

S postupem děje, ale kniha trošku ten svůj parodistický ráz ztrácí a jde spíš o příběh. To bylo tak trošku zklamáním. Jelikož jsem po úvodu nejspíš očekávala, že kniha bude celá psána v takovémto stylu. Ale to nic nemění na tom, že se jedná o příjemné počtení.

A pak, jednoho čtvrtka, téměř dva tisíce let poté, co jednoho člověka přibili na kříž za to, že říkal, jak by bylo ohromně bezva chovat se k sobě pro změnu trochu slušně, si jedna dívka sedící osaměle v malé kavárničce v Reckmansworthu najednou uvědomila, v čem je chyba. Přišla na to, jak by se ze světa dalo udělat docela příjemné místo.

K jazykové stránce tentokrát nemám žádných výtek. Sem tam se objeví podivné popisy věcí místo pojmenovaní, ale to dělá tuhle knihu knihou. Dokonce se vyskytne sem tam i nějaké to zvláštní přirovnání.

Finálně tedy 65 % a tedy 4 hvězdičky


zdroj obrázku: goodreads.com
zdroj anotace: argo.cz
proloženo úryvky z knihy

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za tvůj komentář.