pondělí 30. dubna 2012

Eon: Znovuzrození Dračího oka- Alison Goodman


autor: Alison Goodman
název v originále: Eon: Dragoneye Reborn
název v češtině: Eon: Znovuzrození Dračího oka
série (orig/cz): Eon
díl v sérii: 1.
nakladatelství: Jota
vydáno: červen 2009
počet stran: 342


Anotace
Šerm, dračí magie — a hrdina s hrozivým tajemstvím 
Dvanáctiletý Eon prochází už několik let intenzivním výcvikem. Jeho studia dračí magie založené na asijské astrologii zahrnují dva druhy schopností: šerm a magii. Eon spolu se svým mistrem doufá, že bude vybrán jako dračí oko – učedník jednoho ze dvanácti energetických draků štěstěny. Avšak Eon má nebezpečné tajemství. Ve skutečnosti je to Eona, šestnáctiletá dívka, která studuje v přestrojení, aby se mohla stát dračím okem. Neboť ženám je dračí magie zapovězená. Kdyby někdo zjistil, co skrývá, čekala by ji jistá smrt. Když začne hrozit, že její tajemství vyjde na světlo, octne se dívka se svými přáteli ve vážném nebezpečí uprostřed vražedného boje o císařský trůn. Eona musí najít sílu a vnitřní schopnosti, aby mohla bojovat proti těm, kdo jí chtějí vzít nejen její magii, ale i život.

Hodnocení
Co tak říct o obálce. Zaujme, naláká, navnadí na příběh, který v sobě skrývá. Za tuhle obálku mají prostě tvůrci pochvalu. Člověku je hned jasné (a nejen podle titulku), že se bude jednat o draky. Ačkoli v trochu jiném podání, než na jaké jsme zvyklí.

Po přečtení anotace si řeknete, jasně holka, co je převlečená za kluka. Jasně, zase bude lepší než všichni ostatní a prostě se tím učedníkem stane. A jasně, že zase bude bojovat proti zlu.
Ale jaké milé překvapení, když to Eona nemá všechno tak jednoduché jak by se zdálo. Už na začátku je jasné, že tohle bude něco opravdu jiného než to, co obvykle autoři fantasy píší. Jak by taky ne, když vlastně Eona je nejen maskovaná holka, ale ještě ke všemu mrzák. Ano je tomu opravdu tak ona si bude muset všechno zasloužit.
Draci, jak by se asi neočekávalo, tu jsou nehmotní. Prostě jen jakési útvary energie, kterou dračí oči používají a učí se ovládat.

Skvělým nápadem bylo zasazení příběhu do říše inspirované východními kulturami. A co je ještě větší pozitivum- autorka to úžasně propracovala, takže je tato říše velmi uvěřitelná.

Nesetkáváme se tu pouze kladnými hrdiny s nějakými špatnými vlastnostmi, ale i s postavami, které jsou špatností prorostlé až do morku kostí. Také se tu hodně poukazuje na hrubost, které jsou někteří lidé schopni pro to, aby dosáhli svých vlastních cílů.

Na knize mě trošku mrzela práce překladatele a korektury. Kdy v několika místech tak překladatel vlastně  neúmyslně během dialogu postav prozradil Eonino tajemství. Na druhou stranu je tu asi do tří čtvrtin knihy oproti ostatním minimum překlepů. Ale v té poslední čtvrtině se opět trošku namnožily.

Eona bych zařadila mezi jedny z nejlepších knížek, které jsem v žánru fantasy literatury četla.
Hodnotím 95 %.

zdroj anotace a obrázku:  jota.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za tvůj komentář.