čtvrtek 31. října 2013

Jestli zůstanu- Gayle Forman

autor: Gayle Forman
název v originále: If I Stay
název v češtině: Jestli zůstanu
série (orig/cz):  If I Stay/Jestli zůstanu
díl v sérii: 1
nakladatelství: Ikar
vydáno: duben 2011
počet stran: 183

Anotace
Šestnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.

Hodnocení
Jestli zůstanu je příjemnou jednohubkou. Když jsem začínala číst, očekávala jsem něco na způsob Chvílí před koncem, ale uspořádání téhle knihy se mi líbilo daleko víc.

Kniha vypráví příběh Mii tak trošku netradičně. Hlavní linka příběhu se odvíjí časové současnosti, ale podstatný díl patří vyprávění z minulosti. Současnost s minulostí je vždy krásně propojena dohromady událostí ze současnosti, která Mii vyvolá vzpomínku.

Mia mi občas trošku lezla na nervy, hlavně v těch ohledech, ve kterých jsme si hodně podobné. A Adam, jo to byl prostě skvost. Poznat takového člověka, to bych si nechala líbit.

Ačkoli je kniha prvním dílem série (Další díly se u nás zatím vydat neplánují), docela by mi tento příběh sám o sobě stačil. Jen bych na konci uvítala krátký epilog.

Příjemné počteníčko, velmi čtivé hodnotím 75 %.

zdroj obrázku, anotace: goodreads.com

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za tvůj komentář.