neděle 29. září 2013

The Mortal Instruments: City of Bones; film

Opět mi to nedalo a jak jsem byla dlouhou dobu natěšená, konečně jsem zhlédla filmovou adaptaci první knihy ze série The Mortal Instruments od Cassandry Clare.

Kupodivu jsem od filmu moc neočekávala. Nejvíc jsem byla zvědavá asi opět na to, jak moc se tvůrci drželi knižní předlohy. Kolik toho ubrali, či přidali.
Někde jsem dokonce četla, že prý je film spoilerový z dalších dílů. No jelikož jsem dosud přečetla pouze první knihu, tak mi to nepřišlo.

Když jsem viděla začátek filmu. Poklidné předměstí, někdo za záclonkou, holka doma vyvěšená na telefonu,... Říkala jsem si, že se asi knize film moc podobat nebude. Proto mne docela překvapilo, že film se knize podobal hodně. (Tedy alespoň, co si ze čtení v angličtině pamatuju. :D)

No dobře bylo tu několik rozdílů, například urychlení. Vykašlali se ve filmu na to, aby neustále lítali do Institutu, do města, do Institutu, do města a pořád a znova. Takže svým způsobem trošku zrychleno. A některé scény taky trošku upravili, nebo je do filmu vůbec nezahrnuli.

Hrozně nerada soudím herce, když vidím obsazení ještě před filmem. Vždycky si řeknu, že nesplňují mé představy na danou postavu, které jsme si vytvořila při čtení. Ale chci si počkat, jak se s rolí poperou.

Musím říct, že v City of Bones mi do představ nesedlo neskutečné množství obsazených herců. Tedy vzhledově.

Přesto jsem se rozplývala nad Marcusem, Valentinem, Isabel, Simonem, Alecem. A kupodivu i nad Jacem, ačkoli v něm jsem pořád viděla Volturiovského upíra. Já si prostě nemůžu pomoci.

Miluju filmové soundtracky, opravdu. Hudba podkreslující děj je vždy skvělý bod u filmů. No někdy bývá sountrack skvělý a film stojí za houby. V případě Mortal Instruments, alespoň pro mně, je sountrack jeden velký přešlap. Já vám opravdu nevím. Pár písniček v pohodě, ale některé, vůbec mi k dané scéně prostě nesedly. Netvrdím, že to tak musí být u všech, někteří mohou být ze Sountracku nadšeni. Já se k nim, ale bohužel nepočítám.

A konečný verdikt? Film se mi líbil a klidně bych se na něj podívala znovu. Jen ta hudba mi tentokrát nesedla. Pokud tedy nepočítám Bacha- scény s Bachovou hudbou byly boží.

zdroj obrázků: google.com

Všechny barvy Země- Beth Revis

autor: Beth Revis
název v originále: Shades of Earth
název v češtině: Všechny barvy Země
série (orig/cz):  Across the Universe/Vesmír
díl v sérii: 3.
nakladatelství: CooBoo
vydáno: březen 2013
počet stran: 382

Anotace
Amy a Syn konečně opustili skličující zdi vesmírné lodi Universum. Jsou připravení začít znovu, vybudovat si nový domov – na Zemi Centauri, planetě, ke které musela Amy plout přes celý vesmír. Ale nová Země není rájem, v který doufala. Jsou tu obrovští pterodaktylové, květiny, jejichž vůně vás paralyzuje, a tajuplné ruiny, které skrývají mnohem více, než se na první pohled zdá. A největší tajemství? Že by na této planetě nebyli sami? A pokud chtějí zůstat, budou muset bojovat!

Pokud jste nečetli předchozí díly upozorňuji, že následující řádky mohou být a spoilerové.

Hodnocení
Závěrečný díl série Vesmír mne v mnohém překvapil. A kupodivu převažovalo překvapení v pozitivním slova smyslu.

Nejprve musím říct, že se mi ohromě líbí obálka, která mi sedí krásně k předchozím dvěma dílů. Ačkoli to není původní americká obálka, ale tvořilo ji CooBoo samo. Musím za sebe říct, že dobrá práce.

Tento díl je oproti předchozím více akční a krvelačnější. Máme tu staré (Amy, Syn,...), staronové (Amyny rodiče) a nové postavy (Chris a další vojáci, lidé ze Země). A z těch starých jsem se nemohla nabažit Syna. Ty jeho myšlenkové pochody a jednání. Ano, to jsem si užívala.

Líbí se mi jak autorka naznačila/popsala rychlost pokroku v technice. Musím přiznat, že mi to připomnělo hodiny dějepisu na gymplu, kdy nám učitel povídal: "Přes tisíc let trvalo člověku, než použil klacek jako zbraň. A pouhých sto let, než vymyslel počítač." Takže mne takový vývoj událostí ve skutečnosti ani moc nepřekvapil.

Ke konci knihy jsem myslela, že se osobně vypravím za Beth a budu po ní požadovat, aby mne přesvědčila, že si ze mne nedělá šoufky. Ale měla štěstí, že mi zbývalo ještě dost stránek a nikam jsem se nevydala. :D

Výsledný verdikt pro závěr Vesmírné série zní 75 %. Krásně se četlo, rozuzlení všech šmodrchanců proběhlo hladce. A konec,... no dle očekávání.

zdroj obrázku, anotace: cooboo.cz

čtvrtek 26. září 2013

Milion Sluncí- Beth Revis

autor: Beth Revis
název v originále: A Million Suns
název v češtině: Milion Sluncí
série (orig/cz):  Across the Universe/Vesmír
díl v sérii: 2.
nakladatelství: CooBoo
vydáno: listopad 2012
počet stran: 360

Anotace
Celé Universum je jedna velká lež. Když se to jeho obyvatelé dozvěděli, rozpoutal se chaos.
 Jsou to už tři měsíce, co Amy odpojili. Kam se podívá, všude stěny, už tři měsíce. Syn se ujal velení lodi a rozhodl se skoncovat s Phydusem a přestat svým lidem lhát. Jenže ani on nezná celou pravdu, a když spolu s Amy začínají zjišťovat, co všechno jim zatím zůstalo utajeno, je jasné, že před sebou mají dlouhou cestu, na níž si každý krok musí tvrdě vybojovat. Jak to bude dál s Lodí mezi hvězdami?

Hodnocení
V pokračování Lodi se toho moc neděje. Nebo lépe řečeno polovina knihy mi přijde, že nemá snad ani žádný děj. Jen takové cosi kdesi vyjadřující jak to na lodi od konce prvního dílu vypadá. Přes to se mi až odbidvuhodně rychle a dobře četla.

Asi nejzábavnější částí celé knihy byla honba za indiciemi. Na jednu stranu jsem nechápala jak některé věci, které jsou člověku jasné těm dvěma prostě jasné nejsou a na druhou zase někdy vymysleli věci, které by mi tak rychle nedošly (no možná by mi nedošly vůbec).

V tomto díle se mi také velmi líbilo, že se tu poněkud více zapojily do děje i jiné postavy než Amy a Syn. Např. takový Bartie. Ale také tu bylo zmíněno mnoho nových jmen, která však neměla dlouhého trvání ve svém výskytu a podílu na dění knihy.

Asi o poloviny knihy (možná spíš dřív) mi bylo naprosto jasné, kde se nacházíme a jak tenhle díl skončí. A také tak skončil. Jen malé nepatrné detaily se lišily.

Jako pokračování Lodi dobré, ale jinak mne tento díl vůbec nenadchl. Přesto díky čtivosti ode mne získává 55 %. 

zdroj obrázku, anotace: cooboo.cz

úterý 17. září 2013

Blog Tour u Laurdes

Laurdes rozjela Blog Tour. Její skvělý článek o tom, jak zpovídala spisovatele ohledně obálek a odkaz na soutěž, ve které se rozhodně máte na co těšit najdete na laurdes.cz.

středa 11. září 2013

Rubinrot film

Určitě to také znáte, když přečtete knihu, která se vám líbila a dozvíte se, že se chystá film. Jste prostě zvědaví na tu filmovou podobu. Stejně tak jsem to měla já s Rubinrot aka Rudou jako rubín. 

Moje očekávání byla velká, jelikož se filmové verze ujali samotní Němci. Říkala jsem si tedy, že když je autorka německého původu je to jen dobře, protože Američané, no přiznejme to na rovinu, dělají při zfilmování knížek úplně jiné příběhy. A Němci, by přece mohli udělat dobrou práci, no ne?

Film měl premiéru v Německu 14. března 2013 a já se k němu dostala až před pár dny. A jak se mi nakonec film líbil?

Na film jsem koukala samozřejmě v originále (německé znění) s titulky (česko-anglické). Jelikož německy neumím spíš to u mě vypadalo na čtení titulků než koukání filmu. Krom toho, že mi ta němčina, bůhvíproč, vůbec nesedí. Dalo mi tedy celkem zabrat, než jsem si na to zvykla.

Zajímavostí však je, že veškeré dopisy, záznamy a SMS,... jsou v angličtině. To jen takový malý postřeh.

Knihu jsem četla asi před 13 měsíci, tak jsem se během celého filmu rozpomínala jestli daná věc v knize byla, nebyla nebo to bylo jinak.

Začátek filmu se mi líbí. Sice Gideon, Charlotte, James a spousta dalších nejsou zcela podle mých představ, ale nápad představení celé rodiny přes foťák (myslím, že v knize to nebylo) se vydařil. 
První Gweniny skoky jsou taky celkem povedené, ačkoli mám pocit, že v knize je uveden první skok ve škole a ne doma, ale to se dá překousnout.

Ve filmu se také povedlo krásně ztvárnit prolog a epilog. Jestli si je pamatuji z knihy dobře, tak byly přesné a povedené. Ale asi po půl hodině filmu už jsem měla dost silný pocit, že to s knihou nebude mít moc společného.

Stěžejní body zůstaly, ale celkově je to jakési urychlené. A vlastně pointou kromě získání krve do chronografu je nalezení věštby. Mám pocit, že v knize se žádná věštba nehledá. Ale možná je to jen můj pocit.

Co však nemůžu filmu upřít, že jiskření mezi Gwen a Giedeonem je ve filmu mnohem patrnější než v knize.

Celkově je film dle mého názoru dobře zpracovaný, klidně se na něj podívám znovu. Ale od knihy se v docela dost věcech liší. Přesto tu nějaké ty scény, které se mi na knize líbily zůstaly. Zejména scéna setkání s hrabětem je docela povedená.

A výsledný verdikt? Jako adaptace knihy nic moc, ale jako film dobré. 

A co vy, už jste film viděli? Jak se vám líbil?

zdroj obrázků: google.com

Ďáblova kolonie- James Rollins

autor: James Rollins
název v originále: The Devil Colony
název v češtině: Ďáblova kolonie
série (orig/cz): Sigma Force
díl v sérii: 7.
nakladatelství: BB Art
vydáno: září 2012
počet stran: 384

Anotace
Sigma Force tahá za nitky amerických dějin. James Rollins se odvažuje odpovědět na znepokojující otázku týkající se samotných kořenů Ameriky: „Mohlo založení Spojených států stát na hluboké lži?“ Šokující pravda je ukrytá v troskách, ztracených v čase a odsouzených k zapomnění, na místě známém jako Ďáblova kolonie.
 Hluboko ve Skalistých horách přitáhne mezinárodní pozornost hrůzný nález stovek mumifikovaných těl. Přes pochybnosti o jejich původu se k pravěkým ostatkům přihlásí místní Úřad pro indiánské kulturní dědictví, stejně jako k podivným předmětům objeveným ve stejné jeskyni: zlatým talířům pokrytým nerozluštitelným písmem…

Hodnocení
Kolonie je již sedmým dílem v sérii Sigma Force, ale nebojte, pokud jste nečetli předchozí není to zase až tak velký problém. Díly z této série se dají číst i samostatně, jsou to spíše volná pokračování. Jen se opakují postavy a občas je zmínka o předchozích událostech.

Jako vždy Rollins kombinuje historická a vědecká fakta s fikcí. K tomu přimíchá trošku střílení, akce a snah zachránit svět. To je typický Rollins.

Tentokrát si vzal na paškál indiánské kultury, založení Spojených států a mikrotechnologie. Ačkoli tentokrát, trošku netradičně, se více věnuje historické stránce. Jako obvykle má autor skvěle nastudováno téma, které v knize využívá a krásně si zahrává s fikcí založenou na faktech. Kniha je z velké části založena na skutečnostech ať už se jedná o indiány, většinu míst, nebo vědecké poznatky.

pátek 6. září 2013

Bouře mečů- George R. R. Martin

autor: George R. R. Martin
název v originále: A Storm of Swords
název v češtině: Bouře mečů
série (orig/cz): A Song of Ice and Fire/ Píseň ledu a ohně
díl v sérii: 3.
nakladatelství: Talpress
vydáno: říjen 2011
počet stran: 1198

Anotace
Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž se bez skrupulí uzavírají nová spojenectví a ruší se stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě silí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi i Jiní, stále silnější. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys se svými draky. Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou proti válce mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží…

Hodnocení
Bouře mečů je třetí díl sáhy Písně ledu a ohně opravdu dělá čest svému názvu. Téměř tu nepotkáte stránku, na které by nějakým způsobem nepodepsala válka zuřící ve světě.

Kromě bitvy začíná být Bouře prosycená magií více než v předchozích dílech. Asi nejvýraznější je čarování Mellisandry, ale počítám sem i objevující se "živé mrtvé", obry, draky,...

Jak již tradičně ještě víc jsem si oblíbila Jona, Sansu, Aryu a rozhodně Tayriona. A musím se přiznat, že i z Jaime se stala postava z jejíhož pohledu mne baví číst. Zato se mi tu šíleně zprotivila Catelyn, její kapitoly jsem měla opravdu dost silnou touhy vyškubat.
Z nových postav, byla celkem zajímavá Brienne, jsem zvědavá jak moc často se s ní budu setkávat v dalším díle.

Ačkoli nejsem fanda příliš krvavých a bojových scén, u PLaO mi to nikdy nevadí. Jestli je to tím stylem psaní, nevím. Ale i když se dělá hlavní postavě blbě, mě kupodivu ne.

Opět musím pochválit práci překladatele forma jazyka, kterou používá se mi k ději náramně hodí.

K autorovi bych řekla jen toliko: Miluju jak se střídají jednotlivé postavy, ale někdy mne to štve, protože bych chtěla dál číst, co se tam děje a přitom skočím úplně jinam. 
Ale taky musím říct, že se Martin s tím moc neštve. Kdybych měla počítat kolik lidí tam zahynulo, nebo zradilo toho či onoho. No asi by to trvalo hodně dlouho, jestli bych se vůbec dopočítala.

zdroj obrázku, anotace: goodreads.com

úterý 3. září 2013

Hladová přání- Tereza Matoušková

autor: Tereza Matoušková
název v originále: Hladová přání
název v češtině: -
série (orig/cz): -
díl v sérii: -
nakladatelství: Krigl
vydáno: 2011
počet stran: 98

Anotace
Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemí kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny.

Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít za to budou jenom pár kapek vaší krve. Alespoň to tak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo. Co se stane, když se jim dostane do rukou holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?

Hodnocení
Jsem zvědavec, to nezapřu. A proto jsem se pustila do téhle knížky české autorky. Ona přece jen ta česká tvorba hodně láká.

Když jsem knihu začala číst byla jsem hodně zmatená. Kde jsem se to ocitla, co se to tam vyskytuje za tvory, ... Ale tahle počáteční zmatenost naštěstí se jakž takž vysvětlila a pochopila jsem nějak víc všechny souvislosti.

Dějová stránka je jednoduchá, ale originálně zpracovaná. Ne nestěžuji si, bavilo mě to. Ačkoli jsem čekala trošku rozsáhlejší konec. Ale co 94 stránek krásně ubíhá, možná až příliš rychle.

Je zvláštní, že mi i za tak krátký příběh většina postav přirostla k srdci. Obzvlášť jsem si oblíbila dialogy mezi "modrovlasým čarodějem" a Atalana. Ty opravdu byly skvělé.

Co mne trošku překvapilo byla prostá strohá konstatování "pomilovali se" a podobně. Nevím, nějak jsem to v téhle knize nečekala, ale na druhou stranu to výborně zapadalo do příběhu, nepůsobilo to násilně.

Líbila se mi různá přirovnání, specifická pro Podmoří. A také vysvětlení hvězdičkovaných pojmů. To opravdu působilo, jako by Podmoří bylo skutečné a autorka jen sepsisovala něco, co se v něm událo. Na druhou stranu mne štvalo, že jsou tyto vysvětlivky až na konci a ne na stránce pod čarou, i když pravda, že některé by se asi pod čáru nevlezly.

Nakonec celkově hodnotím 65 %, hlavní mínus za krátký příběh, klidně bych si dala i delší. Další je, že mi na jedné straně autorčin styl seděl a na druhé ne. Ale každý jsme jiný.

zdroj obrázku, anotace: goodreads.com

pondělí 2. září 2013

Srpnové přírůstky

No ano, hodně dlouhou dobu jsem si nepořizovala žádnou knihu. Důvodem bylo hlavně to, že jsem si nechtěla nic pořizovat, dokud trošku nepohnu se svou poličkou knih, které jsem doposud nepřečetla. 
Nicméně mám v srpnu narozky a jelikož občas dostanu nějakou tu knihu, tak jsem se rozhodla, že raději nebudu nic pořizovat, aby se mi nezdovjily nějaké tituly. Letos jsem však kupodivu nedostala přímo knihu. Dostala jsem poukázku na knihu. Což mne ohromě potěšilo. Vydala jsem se tedy do knihkupectví, že si pořídím dvě knihy. Stoprocentně jsem chtěla Válku za bílého dne od P. V. Bretta, protože jeho knihy jsou prostě suprové.
Jenže když už jsem byla v tom knihkupectví tak jsem potkala Zakletou- to víte, byla na poličce kousek od Války. Tak jsem nemohla jinak než si ji vzít. Protože jsem ji měla "ve voku" u nějaký ten pátek.
A kdy už jsem byla v tom knihkupáku tak jsem si řekla, proč se nepodívat po Úkladech královského dvora, jež jsem už pár měsíců sháněla, ale vždycky měli všude jen druhý díl. Takže hned opět připadla do nákupního košíčku.

A cestou k pokladně jsem ještě zavadila o Myši. Už je to docela dlouhou dobu, co jsem si říkala, že bych si je i přečetla. A když byly v akci za 48,- tak i kdyby se mi nelíbily, to není tak strašné. :)


neděle 1. září 2013

Na čekačce 2.9

Více o projektu najdete zde

Ten čas letí, že to snad ani možné není. Srpen uběhl jako voda a je tu září. A s ním opět můj další čekačkový seznam. Tentokrát, i když to nebylo nijak valné, se musím pochválit. Konečně jsem se mohla věnovat svoji oblíbené PLaO a dočetla tak konečně třetí díl této série. Jupí jou, můžu se jít vrhnout na další.

Seznam jsem zredukovala o:
  1. Hladová přání- Tereze Matoušková(****)
  2. Bouře mečů- George R. R. Martin(*****)
  3. Ďáblova kolonie- James Rollins(*****)
    Mimo čekačkový seznam jsem se přečetla jednu knihu:
    Božský bastard- Christina Lauren

    Aktuální seznam na srpen (a budoucnost) vypadá takto:
    1. Milion sluncí- Beth Revis
    2. Všechny barvy země- Beth Revis
    3. Ztracený symbol- Dan Brown 
    4. Noční cirkus- Erin Morgenstern
    5. Pilíře Země- Ken Follet 
    6. Atlas mraků- David Mitchell
    7. Zasvěcená- Cynthia Hand
    8. Hostina pro vrány- George R. R. Martin
    9. BZRK- Michael Grant
    10. Alchymie věčnosti- Avery Williams 
    11. Černá labuť vzlétá- Lee Carroll
    12. Jestli zůstanu- Gayle Forman
    Jsem zvědavá o kolik se mi tenhle seznam povede ještě v září zkrátit. A jak moc udržím toto pořadí. :) Každopádně jsem chtěla za prázdniny přečíst aspoň pět knížek. No zatím je jich 7. To docela jde.