pondělí 6. října 2014

Cinder& Ella blogtour- Rozhovor s Kelly Oram

Ahoj lidičky,
dneska mám pro vás překvapení, kterým je rozhovor s Kelly Oram v rámci její  blogtour, k nové knize, jež nese název Cinder& Ella. A pokud se prokoušete celým článkem na konci vás čeká odměna- soutěž. 
Že vůbec nevíte, kdo Kelly je? Tak tady máte nějaké informace:
Kelly napsala svoji první novelu v patnácti letech- jednalo se o fanfiction její oblíbené kapely The Backstreet Boys, kvůli které si z ní rodina a přátelé do dnes utahují. Je posedlá čtením, trochu moc mluví, ráda jí plné lžíce cukrové polevy. S manželem, 4 dětmi a kocourem "panem Darcym" bydlí na okraji Phoenixu v Arizoně. Najdete ji na goodreads, facebooku, twitteru a jejích webovkách.

Ještě než se budu věnovat rozhovoru, tak je správné uvést nějaké informace o knize, díky níž celá tato blogtour vlastně je a tou je Cinder a Ella.
Cinder& Ella
Uplynul téměř rok od autonehody 18-letté Elly Rodriguez, při níž ztratila matku a sama byla zmrzačená a trvale poznamenaná. Po obtížném léčení je svěřena do péče svého otce, který ji a matku opustil, když byla malá. A tak se musí přestěhovat na druhý konec Států. Jestliže chce Ella uniknout z domova svého otce a jeho rodiny a žít sama, musí nejprve přesvědčit svou dokotorku o své způsobilosti- psychické i emocionální. Problémem je, že ještě není připravena. Napadá ji jedinný způsob, jak se začít uzdravovat: Spojit se s jedinou osobou, která ji na světě zůstala a znamená pro ni všechno- anonymní internetový nejlepší přítel, Cinder.
Hollywoodská senzace Brian Olivera má reputaci potížisty. Vše se točí kolem jeho role v novém filmu The Druid Prince. Brianův mangementský tým tvrdí, že pokud se chce posunout od miláčka teenagerských filmů na seznam seriózních herců musí nejprve prokázat, že jeho divoké dny už skončily a dospěl. Aby uhasily plameny Brianovy reputace "zlého chlapce" (pardon jsem si nemohla odpustit :D), donutí ho k falešným zásnubám s jeho hereckou kolegyní Kaylee. Brain touto dohodou není nadšen, ale rozhodne se to udělat, pokud to znamená, že získá nominaci na Oscara. A potom obdrží překvapující e-mail od své staré kamarádky z internetu, který změní všechno.

A teď již k rozhovoru, který jsem rozdělila do dvou částí. V té první se otázky zaměřují na Kellyiny knihy a věci kolem nich, v té druhé pak jsou to spíše otázky na Kellyinu vlastní osobu. A ještě bych se vám ráda omluvila za případné krkolomně postavené věty, snažila jsem se je "vyhladit", ale možná jsem nějaké přehlédla.

První část o Kellyiných knihách
První kniha, kterou jsem od tebe četla, byla „V is for Virgin“. Proč jsi se rozhodla psát o tak složitém tématu jakým je „sex až po svatbě“?
Neudělala jsem to záměrně. Chtěla jsem psát o klukovi, který má všechno, kromě té jediné dívky, kterou opravdu chce. Když jsem rozvíjela postavy Kylea a Val, potřebovala jsem nějaký důvod, proč Kyle nemohl vyhrát nad Val. Tohle bylo prostě to první, co mi přišlo na mysl, když jsem o Kylovi a Val uvažovala jako o osobách. Líbila se mi zpráva, která se ztotožňovala s knihou a množstvím dopisů od čtenářů, kteří mi děkovali, že jsem se pustila do takového tématu, mne zcela pokořilo. Žasnu a jsem vděčná, že takto mohu zasáhnout do životů lidí.

Pokud se nemýlím, doposud jsi napsala a publikovala 9 knih pro děti/mládež. Polovina z nich spadá do fantasy/sci-fi žánru a zbytek jsou contemporary. Proč ses rozhodla psát tyto žánry? Plánuješ napsat něco diametrálně odlišného od tvých současných knih? Co je největší inspirací pro tvé knihy?
Píši pro teenagery zkrátka proto, že jsou to mé oblíbené knihy jak na četní tak psaní. Myslím, že v srdci vždycky zůstanu teenagerem. Nicméně nejsem schopná zůstat pouze u jednoho žánru. Miluji všechny žánry. Musím mít projekt, na kterém bych mohla pracovat, aniž by záleželo na tom jakou mám náladu. Vždycky mám rozdělané nějaké contemporary, ale mezi těmito příběhy ráda unikám z reality. Mám plány na několik různých knih. Momentálně jsem uprostřed „duchařské romance“ a fantasy o leprikonech (Přísahám, že to není tak divné jak to zní!). Takže ano, v budoucnu můžete očekávat ode mne rozmanité druhy knih.

Zaznamenala jsem, že kniha „The Avary Shaw Experiment“ byla přeložena do maďarštiny a loni v Maďarsku vyšla. Jsou některé další knihy na své cestě za hranice?
Celý proces s překladem Avary byl zábava. Nyní se řeší vydání V is for Virgin v Thajsku, ale zatím ještě nemám přesné datum vydání. Jakmile se je dozvím, tak je zveřejním. The Avary Shaw Experiment se překládá do španělštiny, podle toho jak to půjde se plánují překlady všech mých knih do španělštiny. Doufám, že budou následovat překlady do dalších jazyků. Ráda bych viděla své knihy přeloženy do spousty jazyků, abych je mohla sdílet s lidmi po celém světě. Ale je to proces, který trvá dlouho. Mějte se mnou trpělivost.

Četla sis někdy jen tak pro sebe své knihy, poté co byly publikovány? Není to zvláštní číst něco, co jsi sama napsala?
Čtení svých knih si vlastně užívám. Když potřebuji dobrou knihu a zrovna žádnou nemám (minulý měsíc jsem si koupila opravdu spoustu knih) potom znovu čtu některou, ze svých vlastních. Nevím, jak jsou na tom ostatní autoři, ale nemyslím si, že je to zvláštní. Miluji své příběhy a z nějakého divného důvodu se odvíjejí přesně tak, jak chci. ;)

Jsou některé postavy z tvých knih založeny na skutečných lidech (např. tví přátelé, rodina…)?
Většinou používám vlastnosti různých lidí, které znám a několik postav z V is for Virgin byly pojmenovány podle členů mé rodiny. (Na svém blogu mám o tom příběh, který si můžete přečíst.) Ale většinou se postavy rýsují samy podle toho jak píši knihu.

Ok. Vrátím se ke knize Cinder&Ella. Proč jsi se rozhodla o adaptaci pohádky o Popelce? Máš ráda adaptace (filmy, knihy, seriály,…) klasických pohádek? Jaká adaptace a které pohádky je tvoje oblíbená?
Proč Popelka? Protože je to moje oblíbená pohádka, miluji ji od dětství. Když přijde na sledování a čtení adaptací jejích adaptací jsem jako posedlá. Když nějakou vidím, tak si ji pořídím, i když jsem v životě neslyšela o autorovi. Mojí oblíbenou filmovou adaptací je Moderní Popelka s Hillary Duff, knižní adaptací je Cindy Ella od Robin Palmerové. Obě jsou sladké, zábavné verze příběhu. Už se nemůžu dočkat, až příští rok uvidím nový Disney film!

V knize Cinder& Ella je Ella knižní bloggerka. Měla jsi někdy svůj vlastní blog o knihách?
Mockrát a mockrát jsem to zvažovala. Ráda bych byla knižní bloggerkou. Už bych jej měla, kdybych měla víc času. Vím, kolik času stojí chod blogu a se čtyřmi dětmi, psaním na plný úvazek, dobrovolnictvím pro svůj kostel a svou baseballovou a čtecí závislostí- prostě nemám čas udržovat funkční blog. Ale přemýšlela jsem, že bych hostovala na svém blogu články jiných autorů. Možná to v budoucnu udělám.

Kde ses inspirovala pro příběh Elly? (Mám na mysli žití s jedním rodičem, hispánské koření, šikana, stěhování k nové rodině,… prostě nepřízeň osudu.)
Mnoho elementů přichází právě z příběhu O Popelce (ztráta rodiče, šikana, věci ohledně nevlastní rodiny.) Zvolila jsem hispánské kořeny, protože jsem posledního dva a půl roku sloužila na španělské kongregaci našeho kostela se skupinou mladých. Milovala jsem své děti a jejich kulturu, říkala jsem si, že by bylo fajn mít hispánskou postavu. Už nevím, proč jsem zvolila Ellyiny pscychické komplikace takové. Myslím, že jsem během brain stormingu našla několik možností a zkrátka se rozhodla pro tuto.

Z autorů, které znám jsi nejaktivnější v komunikaci s fanoušky. Myslíš, že je důležité komunikovat s fanoušky často a pravidelně? Co máš na komunikace se svými fanoušky nejraději?
Myslím, že kontakt s fanoušky je mnohem běžnější u nezávislých autorů než u tradičně publikujících. Znám jich několik, kteří komunikují s fanoušky stejně jako já. Dělám z mnoha důvodů. Za prvé, protože jsem pro začátek velmi otevřená- přátelská osoba a příliš mnoho mluvím. (Zeptejte se kohokoli, kdo mne osobně zná.) Taky ráda mluvím o psaní, knihách a hlavně svých knihách. Což jak se zdá je zkrátka to, o čem se mnou mí fanoušci chtějí mluvit, takže to funguje. Mí fanoušci jsou milovníci knih a já jsem ten největší z nich, takže je jasné, že toho máme hodně společného. Jsme spřízněné duše. :) Myslím, že je důležité ukázat fanoušků trochu ze svého pravého já. Konec konců díky svým fanouškům vydělávám. Kdyby si nikdo nekupoval mé knihy, nemohla psát tolik, kolik píši. Prodejem svých knih podporuji rodinu, proto jsem svým fanoušků navždy vděčná. Je to časově náročné, vím, jak jsou populární autoři stále zahlceni a nemohou tak příliš interagovat s fanoušky. Hádám, že se mohu považovat za šťastnou, že nejsem ještě tak slavná, prozatím. LOL.

Druhá část o Kelly a jejím životě

Co ráda děláš ve svém volném čase?
Čtu, koukám na sport a laciné Disney filmy, čtu, hraji stolní hry, trávím čas s rodinou a čtu.

Máš nějaké domácí mazlíčky?
Počítá se manžel a 4 dědi? Protože někdy se jeví jako zvířata! Dělám si srandu. Mám kočku. Je to Snowshoe jménem Pan Darcy (Promiňte, jsem si nemohla odpustit českou podobu.) (Ano, podle jednoho z mých oblíbených knižních kluků.)

Představ si, že bys potkala kouzelnou vílu, která by ti nabídla znalost dvou cizích jazyků. Které dva by sis vybrala?
Španělštinu a potom němčinu nebo francouzštinu. Vlastně se chci opravdu naučit několik jazyků. Jednou v budoucnu to plánuji. Možná až mi vyrostou děti a budu moci chodit na lekce. Nejdříve se chci naučit španělsky, protože manžel ji ovládá. A pokud bydlíte v Arizoně, přijde vám vhod téměř denně.

Pokud by sis mohla vybrat jakékoliv místo, jakýkoliv čas k žití a potkat jakoukoli osobu (živou či mrtvou). Kdy, kdy a koho by sis vybrala?
No, můžu vyloučit jakékoli období před zavedením vody do domu, kvůli studené sprše a nočníkům? Ne díky. Myslím, že by bylo super setkat se s Ježíšem nebo se dívat jak Da Vinci tvoří své mistrovské dílo. Ráda bych viděla Řím v době jeho největší slávy, když postavili Coloseum. Podívat se na prehistorickou Zemi a vidět dinosaury by bylo skvělé (do té doby než by se mne pokusili sníst).

Cestuješ ráda? Co je tvou vysněnou destinací?
MILUJI cestování, ačkoli se sotva kdy někam dostanu. Jednou bych chtěla vidět celý svět. Chci navštívit celou Evropu, hlavně Itálii a Řecko. Dosud jsem navštívila pouze Německo, ale díky jednomu krátkému výletu zoufale toužím vidět i zbytek kontinentu. Ráda bych navštívila Irsko, Austrálii a Nový Zéland. Ráda bych objevovala pralesy Jižní Ameriky. Brazílie mi přijde jako skvělé místo. A jednou se dokonce podívám na Hawaii.

Byla jsi někdy v České republice? Víš něco o ČR? Chtěla by ses do ČR podívat?
V podstatě jediné, co vím o České republice je, že sousedí s Německem a hlavním městem je Praha. A (z obrázků) je úchvatné město. Naneštěstí jsem v této zemi ještě nebyla, ale jednou bych ji opravdu ráda navštívila. Nejblíže, co jsem byla, byla návštěva Německa. To je jediná část Evropy, již jsem doposud navštívila.

Děkuji Kelly za čas a trpělivost, které věnovala odpovědím na mé otázky.

Na závěr tu mám slíbenou soutěž v níž můžete vyhrát balíček podepsaných contemporary knih od Kelly.
a Rafflecopter giveaway

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za tvůj komentář.