středa 8. února 2012

Odstíny života- Lusy Adams


autor: Lusy Adams (Lucie Adamová)
název v originále: Odstíny života
název v češtině: Odstíny života
série (orig/cz): Odstíny života
díl v sérii: 1.
nakladatelství: xyz knihy
vydáno: duben 2011
počet stran: 360


Anotace:
Alexandrina Avitalová se za života nijak nelišila od vrstevníků. Když je v den svých devatenáctých narozenin chladnokrevně zavražděna, nikdo nemůže tušit, že smrt se stane začátkem její nové cesty. Tři roky poté, co byla pohřbena a oplakána rodinou a přáteli, se probouzí znovu k „životu“. Je uvedena do světa magie a ďábelských stvoření. Alex musí zapomenout na svůj předchozí život, aby mohla zaujmout pozici neohrožené bojovnice se silami temnot. Podle dávného Proroctví je právě ona jedinou vyvolenou, Spasitelkou, která má rozhodnout odvěkou bitvu mezi dobrem a zlem…


Hodnocení:
Obálka zaujme na první pohled. Jakési okno, prosvícené sluncem se záhadným obrazcem uprostřed. A název knihy s nádherným fondem- tedy hlavně to O. A svým způsobem obálka knihu i vystihuje- což podle mě je účel obálky.


Dějová linie je poměrně jednoduchá, i když v sobě má částečně nějaké ty "otisky" z knížek, které pravděpodobně sama autorka přečetla a nějak se jí zapsaly do mysli. Je tu opět myšlenka "spasitelky světa", která je obyčejná a najednou výjimečná. Bojuje s tím, že jí nechce být, ale nakonec nemá na vybranou. Samozřejmostí je zakomponování problematiky se vzájemnými sympatiemi.

Co se mi opravdu líbilo, byly  charakteristiky jednotlivých postav. Nebyly to žádné klasicky černé a bílé postavy. Ano jedna strana převažovala nad druhou, ale měly vlastnosti z obou stran. Tohle pro mě činilo postavy mnohem realističtější. A co bylo ještě lepší sem tam, každý postava měla nějaký ten přehmat/přešlap, takže žádná dokonalost Mary Sue. A knížka se líp četla.

Za zmínku také určitě stojí i jazyková stránka, jelikož autorkou je Češka. Je to hned poznat, krásně si hraje s jazykem, používá rozmanitých obratů- z nichž některé vyvolávají záchvaty smíchu. A jelikož je mladá, je to i jazyk, který je bližší mojí věkové kategorii. Zkrátka není to suché jako většina knih z překladu, má to takovou šťávu.

Celkově bych knihu ohodnotila 80 %. Proč tak málo, když tu na knihu pěji ódy? Asi to bude tou autorkou, je naše, tak se moje nároky asi drobet zvyšují. Přesto vřele doporučuji k přečtení


zdroj obrázku a anotace: bux.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za tvůj komentář.