středa 8. července 2015

Hledání Aljašky- John Green

autor: John Green
název v originále: Looking for Alaska
název v češtině: Hledání Aljašky
série (orig/cz): -
díl v sérii: -
nakladatelství: Knižní klub/Yoli
vydáno: listopad 2013/ listopad 2014
počet stran: 256

Anotace
Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.

Hodnocení
Ke čtení jsem se dostala až po delší době a to hlavně díky své spolubydlící, která mi ji půjčila hned po tom, co jsem se po poslední zkoušce nudila a neměla co dělat. :)

Aljaška je příběhem šestnáctiletého kluka Milese, trošku podivína, který chce najít své "velké Možná". Protože je na své státní škole úplným vyvrhelem, rozhodne se přestoupit na internátní školu, kterou navštěvoval jeho otec. A zde nám začíná příběh. Nalezení nových přátel a nových dobrodružštví. 
"Když to dostaneš ven, bude ti líp," schvalovala to Aljaška. Skončil, vstal a řekl: "Konečně jsem našel něco, co zastaví lišku. Přes Jahodový pole liška nepřejde."
První část knihy je vlastně jen o tom, jak se Miles "zabydluje" na Clver Creeku a poznává nové přátele. Plukovníka, Takumiho a především Aljašku.

Každá postava postava má svá tajemství, některá temnější než jiná. Která si postupně rozkrýváme. Přesto tato část není až tak záživná, ačkoli tato skupinka přátel vyvádí různé lotroviny.

Některé postavy působí přirozeně a reálně, ale jiné na mě působily až uměle a nereálně. Přesto si tu zcela jistě nějdete nějakou tu postavu, která se vám bude zamlouvat víc.

Příběh se láme až v polovině, kdy už se nejedná jen o spoustu lotrovin. Děj tak dostává trošku temnější charakter.
"Jo," řekl Takumi, "vím to." "Aha. A naštvalo tě to, ale pak jste se s Válečkěm společně osprchovali a všechno dobrý. No fajn. Takže ten večer...." pokračoval Plukovník.
Celkově je kniha pohodovým a oddechovým čtením. S typickým Greenovým humorem. Nakonec si toto příjemné čtení na léto ode mě vysluhuje  65 %

zdroj obrázků, anotace: bux.cz, yoli.cz
proloženo citacemi z knihy

2 komentáře:

 1. Aljašku jsem četla a líbila se mi :) Když jsem se dostala k té druhé části, úplně mě to vykolejilo- nějak jsem tomu, co se tam stalo (nechci spoilerovat :D) nemohla uveřit, tak jsem se ke knize vrátila až asi po týdnu a dočetla jsem ji. Bylo to pěkné, šlo poznat, že to psal Green no :D Každopádně se mi to líbilo víc než Hvězdy :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý jsme jiný a já asi podle názvu čekala něco obdobného. Tak mě to ani tak nepřekvapilo.
   Nicméně mému srdci jsou blíž právě Hvězdy.

   Vymazat

Díky za tvůj komentář.